Смесването на любов и омраза е резултат от ниска самооценка
За такива хора животът е единствено черно-бял, смятат американски специалисти.
здраве.bg
Хората, които възприемат своите отношения или като “100% добри”, или като “100% лоши”, всъщност са склонни към ниска самооценка, твърдят психолози от Университета Йейл (
Yale University).
Участниците в проведеното от тях изследването е трябвало бързо да изберат от 10 прилагателни тези, които най-добре характиризират техните отношения с партньора, например топли, грижовни, завистливи, нечестни и т.н.
Учените са изследвали също различните други видове отношения: със съседите, с майката, с непознат човек.
Резултатите показват, че хората с ниска самооценка са отговаряли по-бавно, когато са редували прилагателни с позитивно и негативно значение и по-бързо, когато тези прилагателни са само положителни или само отрицателни. Хората с висока самооценка напротив са отговаряли бързо, независимо от последователността на прилагателните.
Самооценката на участниците е била определяна с помощта на т.нар. скала на Розенберг за самоуважението.
Ръководителят на изследването проф. Маргарет Кларк (Margaret Clark) твърди: “Хората с ниска самооценка трудно осъзнават, че техните партньори имат както положителни, така и отрицателни качества. Те се опитват винаги да класифицират случващото се около тях или като добро или като лошо”.
“Хората с ниска самооценка са постоянно загрижени от това, как близкият човек се отнася към тях. Когато всичко е добре, те идеализират партньора. Но, когато се окаже, че партньорът не е идеален, те обръщат внимание само на неговите негативни черти. Това им помага да оправдаят своето отдалечаване от партньора и да се защитят от възможната болка”, допълват още авторите на изследването, публикувано в
Psychology Today.