Най-грешните схващания за контрацептивите
Трима експерти развенчават митовете.
здраве.bg
... действието на противозачатъчните таблетки, са тези, съдържащи рифампицин – активно вещество, използвано при лечение на туберкулоза. Това означава, че ако приемате антибиотик, за да лекувате акне, например, може да имате повече внезапни кръвотечения от нормалното. За да решите проблема, увеличете дозата на противозачатъчните.
3. Мит: От противозачатъчните таблетки се напълнява
Факт: Повечето жени не напълняват, докато вземат таблетки. Но ако това се случва на Вас, по-вероятно е да задържате вода. Въпреки всичко, някои жени забелязват, че таблетките увеличават апетита им, което ги кара да ядат много и да пълнеят. Ако таблетките, които вземате, увеличават апетита Ви, сменете ги с други.
4. Мит: Колкото по-стегнат е презервативът на моя партньор, толкова съм по-защитена
Факт: Презерватив, който е твърде стегнат, е по-вероятно да се спука по време на полов акт. Важно е също да има определено свободно пространство на върха на презерватива, за да може безопасно да поеме еякулацията, без да се оптяга.
5. Мит: Безопасно е да се махне диафрагмата веднага след приключване на половия акт
Факт: Ако патньорът ви е еякулирал, трябва да оставите диафрагмата на мястото й от 6 до 8 часа след това – това е времето, което е необходимо на спермицидът да убие сперматозоидите. Освен това всеки път, когато имате полов контакт, трябва да слагате нова доза спермицид – без това сте почти незащитена.
6. Мит:Тялото ми се нуждае от почивка от всички видове противозачатъчни средства поне веднъж годишно.
Факт: Независимо от вида на използваното средство, организмът ви не се нуждае от прекъсване на контрацепцията.
Спирала, която не съдържа хормони, трябва да се сменя веднъж на 10 години, а тези, които съдържат хормони, трябва да се сменят на период, по-малък от 10 години.
Ако отслабнете или напълнеете значително, може да се наложи да промените размера на диафрагмата.
Жените, приемащи противозачатъчни таблетки продължително време, обикновено го правят...