Науката все още е далеч от откриване причините за рака на генно ниво
Самите специалисти още не са единни накъде трябва да са насочени основните усилия.
5 юни 2006, здраве.bg
Учените все още са скептично настроени, че откриването на общите гени, които обуславят предразположеността към развитието на ракови заболявания, е близко бъдеще.
До момента медицината е успяла да идентифицира само единични генни мутации, които рязко увеличатват риска от определени новообразувания - например модификацията на гена BRCA2 се асоциира с рака на гърдата. Но такива мутации се срещат рядко. Повечето случаи на рак са предизвикани от мутации от по-общ характер. Сами по себе си те представляват малък риск, но в съчетание с другите фактори (екология, начин на живот и т.н.) способстват за развитието на ракови образувания.
Специалистите от National Cancer Institute (NCI) в САЩ в последните години насочват своите усилия най-вече в търсенето на “гените на предразположеността” към рак на простатата и гърдата – едни от най-често срещаните форми на злокачествените образувания.
Дори такива, насочени към конкретна цел изследвания, са скептично приемани от част от техните колеги – част от специалистите смятат, че разработването на подходящи терапевтични методи, дори при индентифицирани “гени на риска” е една твърде сложна и скъпа задача. Според тях основна задача трябва да бъде не убеждаването на хората в перспективността на изследванията с неясен резултат в една съвсем нова научна област, а още по-голямо внимание към факторите на околната среда, които са несъмнена причина за развитие на предпоставки за раковите заболявания.