8% от инфарктите са заради шофирането
Мръсният въздух, натовареното движение и отговорността са основните фактори на риска, твърдят немски учени.
здраве.bg
Ако сте зад волана, потите се и усещате болка в гърдите, това може да не е просто психоемоционално или физическо напрежение, а сърдечен пристъп.
По данни на германски учени от Университета Хайделберг, при хората, предразположени по различни причини към инфаркт, три пъти по-често той може да дойде именно когато са зад волана и то най-вече при задръстванията.
Учените смятат, че катализиращ ефект има точно замърсения от изпаренията и изхвърляните газове въздух в натоварения трафик.
Връзката между заболяванията на дихателните пътища и мръсния въздух е установена отдавна от науката. В момента най-голямо внимание се отделя на изследванията относно влиянието на микроскопичните частици върху състоянието на сърцето и кръвоносните съдове. Ако бъде установен основният фактор, това би позволило да се предотвратят много от случаите на заболяване, предизвикано от замърсяването на въздуха.
По-рано се смяташе, че веществата, замърсяващи въздуха в големите градове, имат отрицателно действие най-вече при натрупвания във времето. Микрочастиците провокират имунната система и тя действа в състояние на непрекъснато леко възпаление, поради което се стига до поражения върху сърдечно-съдовата система.
По последни данни мръсният въздух предизвиква рефлекторни изменения в сърдечния ритъм.
Традиционно, при шофьорите проблемите със сърцето се свързват със стреса, съпътстващ най-вече пиковите часове, като се предполагаше, че в съчетание с шума, той провокира инфаркта или други периодични проблеми в сърдечния мускул.
Според немските учени обаче основният фактор на риска е не самият автомобил, а движението по улиците. Към това, според тях, се добавя и повишеното внимание-напрежение от постоянно менящите се опасности и носената отговорност.
Данните от изследването показват, че рисковете за градските шофьори се увеличават всяка следваща година, независимо от факта, че за последните 10 години количеството вредни вещества, изпускани от автомобилите, е намаляло със 17%.