»синдром на Райтер
Той представлява реактивен артрит, който засяга предимно долните крайници. Обикновено протича със следните
три симптома:
• артрит,
• уретрит (възпаление на уретрата) и
• конюнктивит (възпаление на конюнктивата на очите).
От това заболяване боледуват най-често мъжете в млада възраст, но напоследък то зачестява и при жените – преди 50-ишна години съотношението мъже-жени е било 20:1, докато днес то е 6-8:1.
Според източника на болестния причинител се различават
две основни форми на заболяването:
• Чревна, при която инфекцията произхожда от червата.
• Пикочо-полова - с източник на инфекцията пикочо-половите пътища. Тази инфекция се предава по полов път.
За
най-чест причинител на синдрома на Райтер се приема един особен вид микроорганизъм - т.нар. хламидия трахоматис. Хламидиите са група микроорганизми, които заемат междинно място между бактериите и вирусите.
Синдромът на Райтер започва 1-3 седмици след диария или полов контакт. По-често това става при лица с безразборни или случайни връзки.
Артритът е водещ симптом при това заболяване. Обикновено започва остро и засяга ставите на долните крайници (колене, глезени, стави на пръстите), като засягането няма симетричен характер. Макар и по-рядко се засягат и ставите на горните крайници - лакти, китки, пръсти и др.
Засегнатите стави са оточни, затоплени, болезнени, а понякога и леко зачервени. Движенията в тях са ограничени. Понякога някой от пръстите на крака е дифузно оточен (като”кебапче”). Може да има ставна скованост сутрин, която е по-слабо изразена от тази при ревматоидния артрит. При част от болните може да се засегнат ставите на таза, както и гръбначният стълб.
Характерно за синдрома на Райтер е възпалението на залавните места на сухожилията и на ставните връзки.
Вторият основен симптом е уретритът. Болният може да има болки и парене при уриниране, както и изтичане на секрет. Понякога уретритът протича с леко изявени симптоми и се пропуска...