Диетата с много месо – полезна ли е всъщност?
Какви са мненията на специалистите за месото, алкалната и киселинната диета.
1 февруари 2012, здраве.bg
... не след всички кисели храни се наблюдава кисел остатък. Живите животни имат рН около 7,1. След смъртта им то спада драстично – до стойности между 5,4 и 5,8. Много плодове и зеленчуци имат подобно рН. Разликата е в това, че повечето плодове и зеленчуци имат по-скоро алкален отколкото кисел остатък.
Кисел хранителен остатък
Според защитниците на алкалната диета киселият хранителен остатък води до намаляване на есенциалните минерали в организма, необходими за елиминирането му от тялото. Например за неутрализирането на голямо количество киселина тялото използва калция от костите, който служи като буфер в урината и я прави по-кисела. Този процес може да доведе до загуба на калций, което според някои учени би могло да увеличи риска от развитие на остеопороза. Нормално урината има малко по-ниско рН от кръвта - около 6,0.
Ефектът на киселите храни
Диетолозите като цяло считат, че все още няма изследвания върху хора, които да доказват, че алкалните диети предпазват от развитието на рак или още по-малко че могат да го лекуват. Има все пак лабораторни изследвания, които показват, че клетките на рака растат по-бързо в кисела среда.
Въпреки това месото и другите кисели храни не увеличават риска от рак и други заболявания - защото не променят рН на кръвта, а само тази на на урината. Раковите клетки не могат да растат в алкална среда, но пък и никои други клетки в тялото ни не могат.