Как да се справим с вечното мръзнене
здраве.bg
Съвсем не е задължително усещането, че все ни е студено, се дължи единствено на ниската температура. Може навън да ходим със зачервен нос, на работа ръцете ни да стават почти лилави, а под одеялото да лежим с “измръзнали” крака и все пак това да не е заради зимните студове. Какво можем да направим...
Първо трябва да се убедите, че това постоянно мръзнене не е предизвикано от някакви здравословни проблеми. Често мръзнат тези хора, които страдат от:
• понижена функция на щитовидната жлеза (ако сте ревливи, бавно подвижни, бързо се уморявате и забравяте, изследвайте
хормоните си);
• синдрома на Рейно (при охлаждане ръцете побеляват или посиняват, а при затопляне се подуват и болят – в този случай вие се нуждаете от ревматолог);
• сърдечно-съдови нарушения (задухът е тревожен сигнал);
•
диабет и разширени вени (варикозна болест).
Но и напълно здравите хора също могат да треперят от студ.
Мръзнещите ръце
Ледени са често ръцете на пушачите и на хората с прекомерно активна вегетативна нервна система, т.е. прекалено емоционалните и приемащи всичко твърде присърце.
Кръвоносните съдове на ръцете обичат контрастните вани с морска сол (едновременно с това ще укрепите и ноктите си). Не носете много пръстени – металът е добър проводник на топлината.
Що се отнася до пушенето – ето още една добра причина да откажете цигарите. Въпреки това ръцете ви ще започнат да се стоплят едва след 5-6 месеца – цигареният дим предизвиква наистина много силни спазми на съдовете.
Съвети за зимата:
• Носете ръкавици с един пръст – когато са в компания на пръстите им е по-топло.
• Занимавайте се със
спорт и
фитнес. Движението помага да раздвижването на кръвта и за разширяването на периферните нерви.
• Приемайте...