“Желязното” здраве трябва да е от детството
В месото и месните продукти се съдържа много желязо.
26 май 2008, здраве.bg
Желязото е микроелемент, който играе голяма роля за здравето. Без него не може да се построи хемоглобинът, съдържащ се в червените кръвни телца (еритроцитите).
Хемоглобинът е сложна белтъчина, която пренася кислорода от белите дробове към тъканите и органите, а едновременно с това отстранява от тях въглеродния газ.
Почти 80% от желязото, съдържащо се в организма на човек, влиза в състава на хемоглобина. Освен това, то е необходимо за работата на мускулите и мозъка, а също така за поддържане на имунитета.
Този ценен елемент се съдържа в голямо количество в месото, черния дроб, ябълките, белите гъби, прасковите и други продукти. Заради това те трябва задължително да присъстват в менюто ни на всяка възраст.
Децата от 6 месеца до 4 години трябва да приемат за 1 денонощие 6-10 мг желязо. Тъй като детето расте бързо, запасите от този микроелемент се изчерпват също толкова бързо, т.е. те трябва постоянно да се попълват. В противен случай детето ще страда от нарушения в нервно-психичните функции: склонност към плач, раздразнителност, лошо настроение.
Недостигът на желязо при подрастващите е свързан с техния бърз растеж и жизнена активност. Момичетата на 11-18 години се нуждаят от 15 мг желязо за 1 денонощие, а момчетата на същата възраст - от 12 мг.
Дори незначителният недостиг на желязо веднага отслабва вниманието, намалява мисловните процеси и успеваемостта, способства за появата на хронична умора. А всичко това води до уязвимост към различните инфекции и до чести заболявания най-вече общи респираторни вирусни инфекции (ОРВИ), ангини и фарингити.(а)