Сънят подобрява паметта
Защо колкото сме по-малки, толкова повече спим? До какви изменения в мозъка води повечето сън?.
23 декември 2005, здраве.bg
Американски учени от Beth Israel Deaconess Medical Center в Харвард смятат, че са намерили отговор на тези въпроси.
Чрез изследвания с ядрено-магнитен резонанс те са установили, че сънят може да помогне за по-доброто запаметяване на много и най-различни по своята специфика.
Дълги години учените смятаха, че запомнянето настъпва с времето. Сега обаче експертите от Харвард твърдят, че за да се затвърди новата информация в мозъка, с нея... трябва да се преспи.
Това откритие е подкрепено с различни експерименти, един от които включва запаметяване последователността на движението на пръстите при свирене на пиано. Децата, участници в експеримента, били разделени на две групи, като едната имала възможност да поспи, преди да бъде проверено заученото.
Оказало се, че след съня, резултатите на “сънливците» били с 20-30% по-високи. При изследванията със скенера станало видно как след сън мозъкът се “дели” на активни и пасивни области – центърът на емоциите става пасивен, а този, управляващ паметта, значително се активизира, т.е. някои процеси на запомнянето явно “минават в автоматичен режим” и се обработват по време на сън.
“Причината вероятно се крие в освобождаването на своеобразен ресурс в паметта, докато спим, за разлика от ангажираността й в будно състояние”, казва ръководителят на екипа д-р Матю Уокър.