Акнето - ежедневният кошмар на милиони
здраве.bg
Единствена причина за възникването на акнето не е открита. Според медицината може да се говори за комплекс от причини, водещи до заболяването. Това може да бъде нарушение на хормоналния статус, в частност повишение на нивото на мъжките полови хормони, наследствена предразположеност, нарушение на местен имунитет.
В резултат на въздействието на тези фактори се увеличават мастните жлези на кожата. Те започват да работят по-активно, отделяйки твърде много мазнини. Самата кожа става мазна, започва да блести и по нея добре се виждат разширените пори.
Освен това значително се увеличава количеството на мъртвите люспички по повърхността на кожата. Те се натрупват в порите, запушват ги, окисляват се и придобиват тъмна окраска. Така се образуват отворените комедони, известни като “черни точки”. В порите под тях се размножават особен вид бактерии, които променят състава на кожните мазнини.
Борбата с акнето трябва да започне с анализ на хормоните. Ако той показва повишено ниво на тестостерон, трябва задължително да се консултирате с гинеколог-ендокринолог, който ще ви помогне да коригирате хормоналния фон.
Положителен резултат дава и лечението с антибиотици, но тяхното ползване може да доведе в някои случаи до дисбактериоза. Затова най-разпространеният и ефективен начин за борба с акнето остава неговото почистване.
Целта на почистването на акнето е да се отстрани огнището на възпаление. Отстраняването на комедоните става с ръце, метална лъжичка, игла и водна пара. Червените петна след почистването на лицето се запазват няколко дни, а желаният ефект настъпва след около седмица.
Ако кожата на лицето е твърде чувствителна и вие зле понасяте процедурата по класическото премахване на акнето, направете вакуумно почистване. Това е абсолютно безболезнена процедура, която се провежда с високоактивни препарати. Мъртвите клетки от кожата се отстраняват с помощта на пилинг. Кожата се затопля със специален лосион, който създава ефекта на сауната за 30-40 минути...