Лайка: ползи за здравето от така популярната билка
Лайката е типична за нашата народна медицина билка с хилядолетна история.
10 юли 2012, здраве.bg
Лайката е растение, принадлежащо към видовете на маргаритката и слънчогледа. То произхожда от Европа, но е особено типично за Балканския полуостров. В Античността лайката се е използвала от древните елини за лечение на висока температура, макар че няма настоящи научни доказателства, че наистина действа. Днес обаче привлекателното растение расте из цялото земно кълбо и се използва широко с медицински цели.
Листата на
лайката се берат и сушат за приготвянето на билкови чайове или хранителни добавки – на капсули или таблетки, но могат да се дъвчат и пресни или замразени.
Лайката има много горчив вкус и затова към чая е добре да се добавя
мед. Основният химичен компонент в тази билка е партенолидът, на който растението дължи медицинското си значение. Научните изследвания доказват, че партенолидът подпомага сърдечносъдовото здраве и предпазва от възпаления.
Но за какво друго могат да се използват чайовете, екстрактите, капсулите, таблетките и пресните листа на лайката?
Превенция и лечение на мигрена и главоболие
Партенолидът доказано разтоварва напрежението в кръвоносните съдове на мозъка, което е често срещана причина за главоболие и мигрена, но не е напълно място дали кръвоносните съдове разтягат раздразнените нерви или ги стесняват. Според друга теория главоболията са следствие от освобождаването на серотонин от плателетите в кръвоносните съдове в мозъка.
Партенолидът също така възпрепятства освобождаването на серотонин.
Лайката е ефективна и при успокояване на главоболие по време на менструация. Смята се, че пиенето на чай от лайка ежедневно е добро превантивно средство за хората, които често страдат от
главоболие и мигрена.
Противовъзпалително действие на лайката
Партенолидът в лайката в момента се изследва по отношение на ползите си за ограничаване на болките и възпаленията в ставите и...