Спирулина: ползи и ефекти
Спирулината съдържа много протеини и аминокиселини, полезни за здравето ни.
20 март 2012, здраве.bg
Спирулина е микроскопично синьо-зелено водорасло, което се използва като хранителен източник заради високото си съдържание на протеини, витамини, минерали и каротеноиди.
Спирулината е роднина на кафявите морски водорасли, но не е океанско растение – намира се в леко солените алкални води на много езера.
С годините на спирулината са приписвани много здравни ползи, но засега не са проведени достатъчно изследвания за потвърждението им. Възможна е и появата на някои странични ефекти при приемането на спирулина, затова е добре да се консултираме първо с лекар.
Факти за спирулината
Спирулината е получила името си заради спираловидната си форма и се размножава по естествен начин или в развъдници. Според специалистите 65% от това миниатюрно водорасло са протеини, а като бонус получаваме и много аминокиселини. Спирулината се класифицира като цианобактерия и има характеристиките и на растение, и на бактерия. Цветът й се дължи на зеления хлорофил и синия протеин фикоцианин.
Спирулината съдържа много важни хранителни вещества като бета каротин, витамин В12, витамин Е, гама-линоленова киселина, желязо, цинк, манган, мед, селен. Макар че се състоят само от една клетка, спирулините са приблизително 100 пъти по-големи по размер от другите водорасли.
С какво е полезна спирулината
Спирулината се използва за стимулиране на имунната система. Макар че са нужни още изследвания, специалистите твърдят, че спирулината привидно повишава производството на антитела и цитокини, които тялото произвежда, за да се бори с инфекциите и заболяванията.
Спирулината може да подпомогне и растежа на полезните бактерии в червата, сред които и видовете Lactobacillus. Хранителните добавки със спирулина се приемат за потискане на апетита, за предпазване от рак на устната кухина, за подобряване на симптомите на т.нар. хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието (популярно и с английското си съкращение ADHD), за блокиране на алергични реакции, за преборване на умората...