Тест: какво (не) знаете за някои храни
Ноктите няма да станат по-здрави и красиви, ако ядем повече желатин.
15 въпроса, чиито отговори може би само се заблуждавате, че знаете.
здраве.bg
За диетите и различните храни се пише какво ли не. Ако човек се зарови повече в темата, вероятно ще установи, че има диети, основаващи се на най-абсурдни принципи, които обаче обещават чудеса.
За добро или не фактите са си факти – съществуват, а и са добили популярност, много схващания, които може и да изглеждат логични на пръв поглед, но... не на такива.
Предлагаме ви 15 въпроса, чиито отговори, ако не знаете, не сте загубили нищо. Но пък може да научите какво не е вярно.
1. В кое има най-много фибри: салатите, доматите или краставиците?
Верният отговор е доматите. Сравнението показва, че в една купичка маруля има по-малко от грам фибри, в купичка краставица – около грам, а в купичка домати – почти 2 грама. Също толкова обаче има и в толкова зеле, докато купичка броколи съдържа 2 пъти повече.
2. В кое се съдържат повече наситени мазнини – пилето с кожа или пържолата?
В пържолата. Макар че в еднакво количество говеждо месо и пиле с кожа количеството наситени мазнини е на практика еднакво. Но пък за тези, които искат да намалят приема на наситени мазнини, пилешкото месо (без кожата!) е отличен избор.
3. Кафето съдържа повече кофеин от чая? Или обратното?
Повече кофеин има в кафето, но... много малко в повече. В 200 мл турско кафе се съдържат около 135 мг кофеин, в т.нар. нескафе – около 90, а в чаша черен чай – приблизително 85 мг. Ако обичате кафе, но искате да избегнете кофеина, в безкофеиновото кафе той е само около 5 мг.
4. Сок или вода?
Зависи. Ако нямате проблем с килограмите и дори искате да качите малко, сокът е добра опция. В натуралният сок има много фруктоза, която е също толкова калорична колкото и захарта. Затова – ако следите за фигурата си, пийте вода.
5. Обезмаслените храни са и по-ниско калорични?
Не звучи ли твърде хубаво, за да е истина?! Това схващане е лансирано през 70-те години на миналия век, когато мазната храна за пръв път започва да се определя като “лоша”. Постепенно...