Сколиозата: често, но незаслужено пренебрегвана
здраве.bg
... Това се дължи на факта, че стъпалото е универсалният амортизатор при ходене. Тъй като по-голямата част от времето си ние прекарваме на крак (а някои от жените и на високи токчета), стъпалата не издържат повишеното натоварване. И възниква дюстабанът. И ако сводът на стъпалото е уплътнен, функцията на амортизатор трябва да се изпълнява от гръбначния стълб. Под въздействието на допълнителното натоварване той постепенно се изкривява - формира се сколиозата.
Навреме диагностицираното плоскостъпие, назначаването на лечебна гимнастика, плуването, употребата на ортопедични стелки или специални ортопедични обувки допринасят за разрешаването на проблема.
За да се избегнат проблемите с гърба при хората в напреднала възраст, специалистите препоръчват да се прави равномерно натоварване на гръбнака и при ходене, и в колата, и в офиса.
В автомобила:
- краката трябва свободно да достигат и натискат педалите, като при това трябва да бъдат свити под ъгъл 120-150 градуса;
- горната част на волана трябва да се държи с опъната, но не и напълно изправена ръка;
- гърбът трябва да бъде плътно прилепнал към седалката.
Лекарите предупреждават, че шофирането в поза “банан” способства за неправилното разпределяне на натоварването, което от своя страна води до изкривяване на гръбначния стълб и появата на междугръбначни хернии. Рискът от тях може да се намали с поставяне на специална ортопедична възглавница за кръста.
В офиса:
- трябва да се използва само подходящ стол - с променяща се височина на седалката и наклон на облегалката;
- мониторът трябва да бъде поставен на разстояние 50-70 см от лицето;
- редовно трябва да се правят упражнения за разтоварване и опъване на гръбначния стълб. Например: седнете по средата на стола със свити под прав ъгъл крака и стъпала, поставени върху пода, ръцете отпуснати до тялото. Започнете да се “отблъсквате” с длани от въздуха, както и от седалката на стола, а с главата се опъвайте нагоре. Отпуснете си и отново повторете движенията...