Главоболието – не търпете, а взимайте навременни мерки!
здраве.bg
Когато човек е здрав, той често е склонен да не се грижи достатъчно за себе си и не се интересува особено от профилактиката на различните заболявания. Това е и причина да не обръща внимание на първите симптоми, а болестта се развива бавно и незабелязано в организма.
Един от първите признаци на много заболявания е именно главоболието. От периодично възникващо главоболие според статистиката страдат 70-80% от хората.
Главоболието може да бъде както безопасно (възникващо например при нередовно хранене, силно физическо натоварване, преохлаждане, носене на тесни шапки), така и доста опасно – когато е симптом на някаква болест например:
- заболявания на сърдечно-съдовата система (исхемична болест на сърцето, високо кръвно (хипертония), хипотония и т.н.);
- ендокринни заболявания (хипотиреоза, предменструален синдром);
- повишено вътречерепно налягане;
- заболявания на очите, ушите, зъбите;
- инфекции (ОРВИ, менингит и други);
- шийна остеохондроза.
Медицината различава няколко вида главоболие, като всеки тип изисква различни методи на лечение.
Отделно от другите може да се постави
мигрената - тя се характеризира с пулсираща болка в едната половина от главата, по-често в областта между слепоочията и челото и се съпровожда с болезнена чувствителност към ярка светлина и силен шум, а също така с вегетативни нарушения (гадене и повръщане).
Главоболието е най-ранният признак за наличието на т.нар. ретикуларна енцефалопатия и преди всичко се наблюдава при възрастните хора, страдащи от атеросклероза и хипертония.
През последните години една от най-честите причини за главоболието е остеохондрозата на шийния отдел на гръбначния стълб. Остеохондрозата е дистрофия на тъканите на междугръбначния диск с отслабване на неговите амортизиращи свойства. Главна причина за главоболието в този случай е синдромът на гръбначната артерия, който е обусловен от натиска върху артерията и костно-хрущялните разраствания (остеофити). Този синдром предизвиква пристъпи на главоболие...